• Bayanlar ayaklarınızı tanıyın! ayaklarınız için doğru ayakkabıyı kullanın!

  by  • 17 Kasım 2014 • Ayakkabı • 0 Yorum

  reklam: kadın iç giyim, fantezi iç giyim

  modawu-com-ayak-tipi-foot-typeAyaklarımız vücudumuzun en önemli parçalarından biridir.

  Bizim tüm yükümüzü taşıyarak hareket etmemizi sağladıklarından dolayı bakım yönünden en çok dikkat etmemiz gereken organlarımızdandır. Peki ayaklarımız hakkında ne biliyoruz? Unutulmamalıdır ki cilt üzerinde yapılacak bakımlar formdan forma değişiklik gösterebilmektedir. Bu yağlı saçla yağsız saç arasında ki bakım kürü farkı gibi düşünülebilir. Ayaklarımız içinde bu geçerlidir. Bakımından ayakkabı seçimine dikkat etmemiz gereken detaylardan kullanacağımız çamaşırlara kadar önem teşkil etmektedir. Bilimsel yönden açıklanabilmiş ve kesin ibareyle duyurulmuş alt isimleri hariç 3 ana tip ayak vardır insan nesli üzerinde. Bunlar Mısırlı ayağı , Yunan ayağı ve Kara ayak olarak adlandırılır. Her ayak türünün kendine özgü bir takım özellikleri vardır. Kimi boy olarak daha uzunken kiminin eni geniş. Bazı ayak türlerinin tabanları kalın olur bazılarının ise parmakları kısa. Şimdi hep beraber ayak türlerini ve sizin ayak türünüzün hangisi olduğunu inceleyeceğiz.

  reklam: kadın & erkek iç giyim, hamile giyim

  Mısırlı ayağı olarak adlandırılan ayak türü dünya nüfusu üzerinde en çok rastlanan ayak çeşididir.

  Ayak topuk kısmından ince başlar ve parmaklara doğru genişler. Ölçülü ve nizami çizgilere sahiptir bu ayak çeşidi. En belirgin görüntüsü ise parmaklardadır. Ayak baş parmağının yanındaki parmaktan uzun olduğu dikkat çeker bu ayak tipinde. Aynı şekilde diğer parmaklarda yavaş yavaş düzenli olarak kısalarak devam eder ve en geride küçük parmak en kısa konumuyla yer alır. Tabanları daha sert yapılı olan mısırlı ayağının dünya üzerinde ki oranı %49 dur. Yani bilimsel açıdan iki kişiden biri mısırlı ayağına sahip.

   

  Yunan ayağı dar yapısıyla dikkat çeken bir türdür.

  Dünya üzerinde %22 oranında görülen yunan ayağının en belirleyici özellikleri topukla ayağın baş kısmı arasında çok büyük bir en farkının olmayışı ve parmak hizalarıdır. Diğer ayak türlerinde topuğun daha dar oluşu ve genişlemesi durumu yunan ayağı türünde bulunmamaktadır. Bu yüzden diğerlerine nazaran daha farklı bir çizgisi vardır bu türün. Parmak hizalarında ikinci parmak yani ayak işaret parmağı diğer parmaklara göre daha uzundur. Ayak parmaklarının en uzunu işaret parmağıyken baş parmak ve orta parmak genelde aynı hizada işaret parmağından biraz daha kısa halde bulunur. Diğer parmaklar kademeli olarak daha kısadır.

  Kara ayak türü parmak hizası yönünden en farklı ayak türüdür.

  Çünkü ayak parmaklarının hizaları düzdür. Başparmak ile işaret parmağı arasında pek büyük bir boy farkı yoktur ve neredeyse eşittirler. Çok dikkatli incelendiğinde diğer parmaklar biraz daha kısadır fakat genel bütünlük olarak bakıldığında hepsi aynı hizada bulunan beş parmaktan oluşur bu ayak türü. Diğer ayak türleri gibi dar yada dardan genişleyen bir yapıya sahip değillerdir. Topuktan geniş olan ayak bunu parmak uçlarına varıncaya kadar korur. Ayak keskin çizgilerden oluşmuş gibidir. Bu ayak türünün dünya nüfusuna oranı %29’dur.

  Güncel başlıklar:

  • mısırlı ayak tipinin özellikleri
  • ayak türleri
  • bayan ayakları
  • bayan ayakları dikkat çeker mi
  • insan ayak tipleri
  • mısır ayağı
  • yunan ayagi

  Hakkında

  Bir Cevap Yazın